Student Competition Winners

Winners from 2021 Student Competitions

Undergraduates and high school students participate in the poster and oral presentation competition.
Students, if you would like feedback about your presentation please email us.

KAS scoring form

Agricultural Sciences
1st place:  Dakota Tate, Murray State University, Evaluating Soil Carbon Sequestration and Compaction Levels in Various Agricultural Fields
2nd place: Presley Woodrum, Murray State University, Evaluating Topsoil Health Under Different Management Conditions: An Important Indicator for Sustainable Agriculture
3rd place:  Joshua Maddox, Kentucky State University, Small Unmanned Aerial Systems for Long-term Monitoring of Livestock Rotation Plots at Kentucky State University

Cellular & Molecular Biology
1st place:   Matthew Woodward, Berea College, Creating a Carbodiimide-Conjugated Alginate-Gelatin Hydrogel with Cell-Adhesion and Modular Viscoelastic Properties
2nd place: Aditi Kona, North Oldham High School, Characterization of Insulin-degrading Enzyme: Using Molecular Visualization Systems to Understand Substrate Recognition
3rd place:  Duncan McGinnis, Morehead State University, Circularizing Chromosome VII in Saccharomyces cerevisiae

Chemistry: Analytical/ Physical
1st place: Valeria Bellido, Berea College, 17O Natural Abundance Solid-State NMR Signal Enhancement
2nd place: Chipo Kambarami, Berea College, Extended Echo-Train and Other Pulse Sequences in Solid-State NMR Spectroscopy

Chemistry: Organic/ Inorganic
1st place: Channing Baker, Georgetown College, Inhibition of DapE-Encoded N-Succinyl-L,L-Diaminopimelic Acid Desuccinylase (DapE) through Sulfonamide Derivatives
2nd place: Ajdin Tabakovic, Northern Kentucky University, Preparation of phenylethynlcatachols for the synthesis of annulene-oxacalixarene hybrids
3rd place: Robert Tackett and Ellen Ledford, Morehead State University, Development of Anti-Cancer Small Molecules to Inhibit the Base Excision Repair Pathway

Computer & Information Sciences
1st place: Bella Norman and Sarisha Lohano, Western Kentucky University, Predicting Mycobacteriophage Gene Start Sites Using Artificial Intelligence
2nd place: Jordan Dowdy, Bellarmine University, Object-Brightness Analyzer for Rubin Observatory (OBARO)
3rd place: Collin Crowthers, Eastern Kentucky University, Using Machine Learning for Predicting Customer Engagement on Social Media

Ecology
1st place: Amber Miller,  Northern Kentucky University,  Effect of nutrients and water volume on oviposition choice by Culex female mosquitoes (Diptera: Culicidae)
2nd place: Rebecca Piche, Asbury University, A comparison of detection methods for semiaquatic salamanders: Lindsey Milleson, Eastern Kentucky University, Human Perceptions on Nature, Wildlife, and Conservation in Rural Appalachia.eDNA and leaf litter bags.
3rd place: Lindsey Milleson, Eastern Kentucky University, Human Perceptions on Nature, Wildlife, and Conservation in Rural Appalachia.

Engineering
1st place: Shreyas Ghare, duPont Manual High School, Methods to Improve the Efficiency of Solar Panels
2nd place: Omkar Bhat and Kamgang  Romaric Kengne, Northern Kentucky University, Development of Wind Turbine Emulator for Research and Educational Purposes
3rd place: Tiffany Falch and Alejandro Villasenor Lara, Northern Kentucky University, Development of a Solar Panel Emulator

Environmental Sciences
1st place: Idris Irihamye, Centre College, Morphological Plasticity of Green Frogs (Lithobates clamitans) and Wood Frogs (Lithobates sylvaticus) as Indicators of Eutrophication Levels
2nd place: Alex Whitaker, Asbury University, Rehabilitating a Lonicera maackii dominated forest understory
3rd place:  Britton Davis, Western Kentucky University, Karst Hydrogeologic Investigation of Cave Inputs Related to the Lost River Cave Gasoline Leak

Geology & Geography
1st place: Kayla Krohman, Western Kentucky University, Mitigating Flood Impacts in Kenya Using Soil Moil Moisture and Streamflow

Health Sciences
1st place: Ruby Mason, University of Louisville, Development of Novel Biologic Inhibitors to Target the Phosphatase PRL-3 in Cancers.
2nd place:
Jocelyn Marables, Kentucky State University, Determination of Antibiotic Resistance in Probiotics Isolated from Commercially Available Probiotic Supplements
3rd place: Mallorie Gayhart, Berea College, A machine learning-based Computer Aided Diagnostic(CAD) System for early detection and classification of renal tumors

Mathematics
1st place: Logan Stewart and Matthew Poynter, Western Kentucky University, Wolfram Demonstration Projects to Simulate the Control of Vibrations on a String
2nd place: Lily Donahue, Western Kentucky University, Competitive 20 Questions
3rd place: Jeremiah Zonio, Bellarmine University, Exploring the matings of Misiurewicz polynomials with finite subdivision rules

Microbiology
1st place: Blake Hoover, Morehead State University, First individually circularized chromosome in the yeast Saccharomyces cerevisae
2nd place: Austin Minton, Kentucky Wesleyan College, Analysis of Purified Extracts from Antibiotic-Producing Bacterial Isolates
3rd place: Kaylee Compton, University of Kentucky, Assessing the coregulatory mechanism of the DdrR protein on UmuDAb control of SOS mutagenesis in Acinetobacter baumannii

Physics/ Astronomy
1st place (tie): Jacob Wagoner, Morehead State University,  Testing the Limits of the RSpec Explorer Spectroscope
1st place (tie): Anna Grace Ehr, Morehead State University, The Reduction of the Intensity of Gamma Rays as they traverse through Humimic's Medical Gel #5
2nd place: Lars Hebenstiel, Western Kentucky University, Experimental Observation of Stochastic Resonance in a Magnetically Driven Mechanical Duffing Oscillator
3rd place: Alexandra Driehaus, Western Kentucky University, Development of a Scent Categorization Algorithm Using Machine Learning to Analyze Gas Chromatography (GC) Signals

Physiology/ Biochemistry
1st place (tie): Liat Ungar, Northern Kentucky University, One-pot reaction of PycA and PckA for the production of deuterated phosphoenolpyruvate
1st place (tie): Anna Askren, Northern Kentucky University, In vitro reconstitution of the shikimate pathway
2nd place: Morgan Fraley and Alexandra Mullins, Northern Kentucky University, Strategies for identifying important residues in the tRNA modification protein Trm732
3rd place: Kaylee-Dee Long, Georgetown College, Corticotropin-Releasing-Hormone in Red-Sided Garter Snakes During Mating Season and Migration

Science Education
1st place: Isaiah Stephens, Morehead State University, A Novel Colorimetric Assay of Apurinic/Apyrimidinic (Abasic) Sites of Deoxyribonucleic acid (DNA) Bicinchoninic Acid
2nd place: Breanna Epperson, Morehead State University, High School Physics with a Smartphone
3rd place: Andrew Roberts and Bryce Charles, Morehead State University, College students' ability to read analog clocks: Performance under temporal constraints

Social Sciences
1st place (tie): Gracie Gelnett, Georgetown College, Enhancing Cognitive Function Through Virtual Reality Training
1st place (tie): Darya Likhacheva, Berea College, Social Buffering Within Sibling Relationships
(No 2nd place award)
3rd place: Benjamin Meadows, Eastern Kentucky University, Effects and Implications of Contact Hypothesis in the Online Classroom

Zoology / Botany
1st place: Sam Bauer and Mackenzie Danker, Northern Kentucky University, The Effect of Temperature Fluctuations on the Aerobic Scope of Kentucky Stream Fish and Their Offspring.
2nd place: Mia Keininger and  Shrijana Tuladhar, Murray State University, Molecular Phylogenomics of American Bluets and Allies (Rubiaceae)





Annual Meeting Links 2021


Student Competitions

Photo Gallery

Publish Your Research

Under 18 Waiver

The Kentucky Academy of Science Annual Meeting is an interdisciplinary professional environment that cultivates scientific discovery and understanding.

Thank you for contributing to our advancement of science by behaving professionally, respectfully and collegially at all times.